№ 19
10 серпня 2022 року

Ворота великих можливостей

  • Середа, Лют. 12 2014
  • Написав: 
  • розмір шрифта зменшити шрифт збільшити шрифт

Владислав Кіча

 

Назва статті запозичена у відомих одеситів – саме так вони назвали 32 главу безсмертного роману «Золоте теля». Пам’ятаєте питання, яке поставив великий комбінатор своєму молочному брату Балаганову: «Скажите, Шура, честно, сколько вам нужно денег для счастья? Только подсчитайте все». Після поспішної відповіді компаньйона про те, що він обійдеться коштами в розмірі сто рублів, Остап уточнив: «Да нет, вы меня не поняли. Не на сегодняшний день, а вообще. Для счастья. Ясно? Чтобы вам было хорошо на свете». Провівши нехитрий усний розрахунок, Балаганов видав цифру: шість тисяч чотириста.

Зважаючи на те, що міський бюджет прийнято (про це вже писав «Град» у минулому номері), мені захотілося започаткувати вивчення громадської думки, а точніше, думки жителів територіальної громади, скільки потрібно грошей нам для щастя, тобто щоб нашому місту було добре на світі.

Почнемо з того, що в нас є. Остап мав валізу, в якій був без малого мільйон. Ми ж маємо бюджет із його додатком №7, у якому з балаганівською точністю, але не з його апетитом розписано видатки бюджету розвитку. Давайте спершу підійдемо до внесків у статутні фонди комунальних підприємств: КП «Послуга» – 200 тисяч гривень, КП «Міськсвітло» – 321 тисяча гривень, телекомпанія «Прилуки» – 800 тисяч гривень, КП «Прилукижитлобуд» – 972 тисячі гривень, КП «Шкільний» – 175 тисяч гривень. Розділимо перелік комунальних підприємств на тих, які виробляють продукцію, і тих, що надають корисну послугу, зокрема на тих, які дійсно створюють додаткову вартість. Результат очевидний – телекомпанія «Прилуки» буде самотньою в списку некорисних і тих підприємств, які не створюють додаткової вартості, а інші чотири можна віднести до протилежних.

Про доцільність виділення коштів саме в таких розмірах можна довго дискутувати. Як на мене, то в пріоритетності грошового розподілу можна виокремити КП «Шкільний»: хоча б із тих міркувань, що все краще треба віддавати дітям. Усім добре відомо, що комбінат «Шкільний» уже багато років харчує наших дітей у школах і дитячих садках. То чи доцільно спрямовувати майже мільйон гривень «Прилукижитлобуду», де кошти розчиняться в дірявих дахах і обдертих під’їздах, – незрозуміло. Якщо й потребує такої потужної фінансової підтримки підприємство, що обслуговує майже весь житловий фонд, то під певною умовою з виділенням цільових фондів, а не із безконтрольним вкиданням грошей у порожньо-роздутий статутний фонд. І так само по інших комунальних підприємствах. Скажіть: хто проконтролює, куди подінуться кошти в розмірі 200 тисяч гривень у КП «Послуга»? Чи підприємство накупить нових лопат із мітлами? Чи придбає декілька сміттєвих контейнерів? Чи облаштує додатковий пункт по переробці відходів? Хто? Ніхто. Чому не можна по-господарськи підійти до теми? Потребує певне комунальне підприємство відповідного технічного забезпечення – придбали й передали на баланс. Чи скористається воно (комунальне підприємство) цим засобом – інше питання, але принаймні гроші не розтануть у повітрі, опадаючи корисним конденсатом у кишенях причетних.

Далі давайте поміркуємо над доцільністю виготовлення проектно-кошторисних документацій. Коли на бюджетній сесії я намагався зосередити увагу депутатської аудиторії на ймовірних фактах зловживання, мене звинуватили в тому, що я прагнув зупинити потужний тренд облаштування шкільних закладів металопластиковими вікнами. Ні, запевняю вас, жодним чином я не проти, але чи не використати кошти доцільніше, саме на реальне проведення ремонтів, а не астрономічне проектування? У Прилуках налічується одинадцять загальноосвітніх навчальних закладів, п’ятнадцять дошкільних і три позашкільні навчальні заклади. Шановні освітяни, ви приймаєте те, що тільки на проектні документації виділяється не мало не багато, а лише по ваших закладах майже 350 тисяч гривень? А ви, батьки? Другі по тексту зрозуміло, що не приймають, перші ж підневільно сопуть і погоджуються. Я з розумінням ставлюся до проявів демократії в освітянській сфері міста й не чекаю відкритої підтримки, та принаймні я почутий. А якщо додати до «шкільних» проектів кошторисну документацію на перенесення Леніна – 130 тисяч гривень, проектування двох віртуальних парків на загальну суму 80 тисяч гривень, проектування ремонту даху МБК – 70 тисяч гривень, то виходить іще без малого триста тисяч. А взяти ще майже мільйон, який кинули в прямому розумінні в ефір «мерського телебачення»? Невже не можна такі кошти з розумом витратити для наших шкіл і дитсадків? Га, шановні освітяни? Переконаний, що навіть за такого укрупненого підходу це буде крапля від потреб нашої освіти, але вона буде.

Обдерті іржаві конструкції стадіону теж чекають бюджетних ін’єкцій. Зауважте: не в розробку проектів, а в реальні справи, хоча б у консервацію недобудованих трибун.

Далі – тезисно, що ще потрібно для щастя громади: встановлення дорожніх знаків по врегулюванню руху великотоннажного транспорту; частковий, але капітальний ремонт дорожнього і тротуарного покриття; розробка документації із землеустрою військового містечка 12 та приведення до порядку залишків паркових зон мікрорайону; освітлення вулиць; облаштування місць паркування транспорту та ще багато-багато чого. Кожен із вас, шановні читачі, зможе сам продовжити список.

Автор не переслідував ціль подати в статті альтернативний варіант капітальних видатків. Я хочу лише акцентувати увагу на головному, дати початок громадській дискусії. Якщо міський голова вкупі зі своєю балаганівською командою не здатен уздріти, в який спосіб можна ощасливити місто (наголошую: місто, а не себе з охвістям), я хочу, щоб це зробила громада. Давайте не будемо стояти осторонь і мовчки спостерігати, як навіть ті малі кошти нашого бюджету розвитку будуть бездарно розтікатися по закутках. Давайте спільно визначимось у черговості видатків і актуальності потреб. Давайте… Майданчик для конструктивного обговорення відкритий. Я хочу, щоб на черговій сесії було поставлено на голосування проект рішення щодо змін до бюджету міста на 2014 рік у частині видатків бюджету розвитку. Проект, який би дійсно відповідав інтересам громади. А чи проголосує мерсько-унісонна більшість? Хотілося б. Запитайте про це у своїх депутатів.

Наперед парирую думки, що буцімто цей кошторис складали фінансисти, а я закликаю зайнятися якимось колективним дилетантизмом, – ні. Так званий сьомий додаток не був підкріплений жодним розрахунком, жодним моніторингом цін чи процедурою запитів цінових пропозицій. Цифри взяті не те що зі стелі, а взагалі з горища. Напевно, з горища першої гімназії, яке в минулому році відремонтували на двісті тисяч. Бюджет міста на чотирнадцятий рік у частині видатків просто «фонтанує» струменями марно- і казнокрадства. І на фоні всього цього розтиражована думка міського голови, що краще такий бюджет, аніж ніякого, нагадує сором’язливу поведінку Олександра Яковича (Альхена). Пам’ятаєте ще один бестселер одеситів? Даруйте, цитата: «Все существо его протестовало против краж, но не красть он не мог. Он крал, и ему было стыдно. Крал он постоянно, постоянно стыдился, и поэтому его хорошо бритые щечки всегда горели румянцем смущения, стыдливости, застенчивости и конфуза».

Прочитано 3054 разів
Оцінити матеріал
(6 голосів)
Опубліковано в Редакційна стаття
Web-editor

Веб-редактор та адміністратор сайту.

Website : gradpryluky.info

1 коментар

  • Посилання коментаря Светлана Четвер, 27 Лютий 2014 09:59 написав Светлана

    "Сущность кражи состоит в тайном похищении чужого имущества. Противопоставляя тайное похищение (кражу) открытому (грабежу), уголовное законодательство исходит из того, что при открытом, явном завладении чужим имуществом преступник пренебрегает окружающими и проявляет больше дерзости, вследствие чего и наказание должно быть более тяжким."
    В Прилукском случае - грабеж.

Написати коментар

Переконайтеся, що Ви заповнили поля, помічені зірочкой (*). HTML коди заборонені.

Фото зі статті

Основними завданнями щодо інвестиційної діяльності для...
Уже чверть століття в нашому місті активно функціонує...
Процес дерусифікації українських міст розпочався після початку...
В одному з попередніх номерів газети ми писали про петицію на...
З 1 травня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення...
1 серпня в сесійній залі Прилуцької міської ради відбулося перше...
Питання, яке завжди викликає масу коментарів, але в той же час...
Прилучани просять міського голову й депутатів призупинити...
За ініціативи відділу культури і туризму міської ради спільно із...
Питання оплати праці працівників медичної та освітньої галузей...

Хто на сайті

Зараз 3193 гостей и жодного зареєстрованого користувача на сайті

Телефон редакції

(04637) 35299

Підпишись на нашу розсилку!

Реклама