№ 19
10 серпня 2022 року

Не бійтесь Беркута!

  • Вівторок, Січ. 21 2014
  • Написав: 
  • розмір шрифта зменшити шрифт збільшити шрифт
Не бійтесь Беркута! Не бійтесь Беркута!

Владислав Кіча

Події, які зараз відбуваються в Києві, викликають відчуття дежавю або ж доброї ностальгії за часами Помаранчевої революції, від якої минуло рівно дев’ять років. Особисто я до останнього моменту, точніше до кривавої «йолки» не вірив, що Україна знову зможе вийти на Майдан. Як показало життя, дуже помилявся.

Порівнювати сучасні барикадні події з карнавальним апельсиновим Майданом не зовсім доречно. У листопаді-грудні 2004 року був лідер, була ідея, була грузинська відпрацьована калька дій. Сьогодні все відбувається переважно стихійно й за великим рахунком неконтрольовано.

У повітрі відчувається запах пороху, плитка Майдану зрошена юною кров’ю, бруківка у класичному варіанті її застосування перетворилася на зброю. Перелічений логічний ряд є хрестоматійним визначенням можливого переростання кризи у громадянську війну. Даруйте за категоричність, але сучасні об’єктивні реалії цьому підтвердження.

Знову до порівнянь: режим Кучми не мав майданного досвіду, чого не скажеш про Януковича, режим Кучми не вигодовував у спортзалах «тітушок», чого не скажеш про Януковича, режим Кучми зміг уникнути відвертого силового «беркутівського» придушення демонстрантів, чого не скажеш про Януковича. Майдан 2004 року, точніше його головна цінність, полягає в тому, що тоді українці усвідомили, що вони дійсно народ і нація. Але майдан 2004 року нічому не навчив владу, навіть навпаки, він поселив фобію у свідомості гаранта, сім’ї та оплічників. Влада налякана, що в свою чергу викликає занепокоєння і тривогу за всіх нас. Владний страх і страх залишитися без влади змусять її захищатися всіма методами. Фото Юлі, яка вставляє квітку в металевий щит бійця-спецназівця, відтворити в сучасних умовах стає неможливо. Романтичну мізансцену не зрежисерувати – навіть не через те, що миротвориця сидить за гратами, а скоріше через несприйняття силовиками шляхетності мітингувальників. Позначка температури потроху піднімається до точки кипіння, а далі, не дай Бог, порох, бруківка і кров.

Коли я згадував події 2004 року, я ні слова не сказав про те, що тоді відбувалося в наших Прилуках. Нагадаю. Повірте, це досить повчально й цікаво. Одразу на наступний день після 21 листопада 2004 року (другий тур президентських виборів), коли Підрахуй усієї країни повідомив, що Президентом України став Янукович, що в свою чергу спричинило помаранчевий Майдан, тодішній міський голова Микола Бабій зібрав термінову нараду за участю міських і обласних депутатів, на якій було прийнято звернення до Верховної ради й до громади міста. В одному з них було вказано наступне: «Ми поділяємо серйозну стурбованість громадян України щодо фальсифікації результатів виборів Президента України. З метою недопущення дестабілізації суспільно-політичної ситуації в державі просимо розглянути питання щодо визнання недійсними виборів Президента України на виборчих дільницях у тих регіонах держави, де були допущені масові порушення волевиявлення виборців».

У іншому, що було адресоване прилучанам, вказано зокрема таке: «2. Звертаємося до мешканців міста з проханням зберігати громадський спокій і не піддаватися на можливі провокації з боку сил, які виступають проти їхнього волевиявлення. Цим ми підтримаємо демократичні засади, які відповідають чинному законодавству та започатковані Прилуцькою міською радою під час проведених виборів. 3. Звертаємося до керівників і особового складу правоохоронних органів в м.Прилуки з проханням підтримувати громадський порядок та не виконувати злочинні накази, які суперечать чинному законодавству України, волі населення. 4. Звертаємося до керівників навчально-виховних закладів міста з проханням не застосовувати варіанти тиску та не вживати репресивних заходів стосовно учнів, студентів та викладачів».

Це було в 2004 році, сьогодні про подібне вільнодумство в мерії досить і гадати. Помаранчева революція навчила нас вважати себе народом, але зовсім не навчила владу, тепер уже не в контексті небожителя з Банкової, а нашого божка з Київської. Пройшло дев’ять років, а еволюції свідомості так і не відбулося.

До речі, сьомого грудня Україна відзначатиме день місцевого самоврядування. Це свято продовжує існувати в календарному сенсі, тобто лише за формою, а не за змістом. Прилуки – яскравий приклад справедливості останньої дефініції.

День місцевого самоврядування в Україні завдячує своєю появою події, яка сталася 15 жовтня 1985 року, коли європейськими державами був схвалений міжнародний пакт, який іменується «Європейська хартія місцевого самоврядування». Як говорять політологи, цей пакт зіграв і продовжує грати виключно важливу роль у становленні й розвитку класичної моделі місцевого самоврядування як у старих, так і нових європейських демократіях. Мені здається, що експерти помилилися: жодним чином він не відіграє ніякої ролі у «нових європейських демократіях», до яких можна віднести частину України і наше місто в цілому. Віднедавна у Прилуках приставка «євро» стала крамольною і латентно забороненою для використання у всіх підконтрольних закладах і відомствах міста. Будь-які європрагнення цинічно вибиваються беркутівською «палицею».

Прочитано 2162 разів
Оцінити матеріал
(0 голосів)
Опубліковано в Редакційна стаття
Web-editor

Веб-редактор та адміністратор сайту.

Website : gradpryluky.info
Ще в цій рубриці: ПроМерський месидж »

Написати коментар

Переконайтеся, що Ви заповнили поля, помічені зірочкой (*). HTML коди заборонені.

Фото зі статті

Основними завданнями щодо інвестиційної діяльності для...
Уже чверть століття в нашому місті активно функціонує...
Процес дерусифікації українських міст розпочався після початку...
В одному з попередніх номерів газети ми писали про петицію на...
З 1 травня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення...
1 серпня в сесійній залі Прилуцької міської ради відбулося перше...
Питання, яке завжди викликає масу коментарів, але в той же час...
Прилучани просять міського голову й депутатів призупинити...
За ініціативи відділу культури і туризму міської ради спільно із...
Питання оплати праці працівників медичної та освітньої галузей...

Хто на сайті

Зараз 3020 гостей и жодного зареєстрованого користувача на сайті

Телефон редакції

(04637) 35299

Підпишись на нашу розсилку!

Реклама