Друкувати цю сторінку

Розбір польотів: обговорення висновків служби аудиту

Тиждень у міській раді розпочався надзвичайно активно. На першій цьогорічній апаратній нараді із заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, начальниками управлінь і відділів міської ради, головами комітетів самоорганізації населення, керівниками комунальних підприємств, закладів культури та закладів соціальної сфери, територіальних органів виконавчої влади міста обговорювали висновки, зауваження та пропозиції Державної аудиторської служби, яка протягом 5 місяців працювала в нашому місті та проводила Державний фінансовий аудит бюджету Прилуцької міської територіальної громади за період із 1 січня 2018 року по 30 червня 2021 року.

У ході аудиту інспектування проводилися в: управлінні освіти Прилуцької міської ради; Комунальному некомерційному підприємстві «Прилуцька центральна міська лікарня»; Комунальному некомерційному підприємстві «Прилуцький міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; управлінні житлово-комунального господарства Прилуцької міської ради; управлінні капітального будівництва міської ради; виконавчому комітеті та фінансовому управлінні Прилуцької міської ради.
У ході державного фінансового аудиту також здійснювався збір інформації на підприємствах, в установах та організаціях міста, які отримували кошти місцевого бюджету та використовували (отримували) комунальні ресурси.
Що до загального висновку служби, то він такий: «Підсумовуючи результати проведеного аудиторського дослідження, можна зазначити, що Прилуцькою міською радою спільно з учасниками бюджетного процесу загалом забезпечено виконання завдань бюджетних програм». Водночас ревізори та аудитори надали ряд рекомендацій і побажань всім обстежуваним структурним підрозділам міської ради. Їх і було обговорено на апаратній нараді 17 січня.

ЗМЕНШИТИ ЗАРОБІТНІ ПЛАТИ ПЕДАГОГАМ
Немало зауважень і рекомендацій було щодо роботи місцевого управління освіти. Так, аудитори говорять, що держава недаремно обраховує державну субвенцію на виплату заробітної плати педагогічним працівникам, а відповідно міська рада та управління освіти повинні виходити лише з цієї суми. Таким чином, аудитори не підтримують рішення міської ради додавати кошти на погашення заробітної плати педагогам із міського бюджету, і вважають за потрібніше зберегти ці 7-10 млн грн, які виділяються щороку, в міській казні. На випадок нестачі коштів, аудитори мають іншу думку щодо виходу з ситуації. У такому разі керівництво управління освіти має переглянути розмір заробітної плати педагогів, а саме: розміри надбавок і доплат. У свою чергу начальник управління освіти Прилуцької міської ради Олександр Правосуд вважає таку пропозицію неправильною, адже всі ті надбавки до основної заробітної плати педагогічних працівників просто не можуть не враховуватися, бо затверджені не міською радою, а самою державою.

ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ – ОБОВ’ЯЗОК ЇХНІХ БАТЬКІВ
Це ще один варіант економії коштів міського бюджету за висновками Держаудитслужби, який кардинально не підтримують посадовці міської ради. Так, аудитори вважають за недоцільне проводити часткову компенсацію вартості харчування дітей не пільгових категорій. Таким чином, можна зберегти в бюджеті близько 10 млн грн, які щороку йдуть на харчування учнів 1-4 класів, і, як наслідок, перекласти цей обов’язок виключно на батьків.
Начальник управління освіти Олександр Правосуд пояснив, що метою аудиту є показати максимально можливу економію бюджету, яка може бути. Але, на його думку, запропонована економія абсолютно нелогічна. Це стосується як зменшення заробітних плат, скорочення персоналу непедагогічних працівників (хоча далі скорочувати вже немає куди), так і харчування вихованців дитсадків і школярів, а також їх проїзду громадським автотранспортом. Самі депутати прийняли таке рішення (і воно законне та обдумане) – допомогти батькам прилуцьких дітлахів, компенсуючи певну частину витрат, розуміючи загальну фінансову ситуацію в місті.
Що ж до самого надання послуги з харчування дітей, то за висновками аудиторів КШК «Шкільний» за досліджуваний період справився доволі непогано. Так, встановлено, що випадків завищення торговельних надбавок і цін не зафіксовано, так само, як і жодних фінансових порушень.
Водночас в одному з пунктів аудиторського висновку було зазначено: «У результаті недотримання натуральних норм харчування, визначених постановою КМУ від 22.11.2004 р. №1591 «Про затвердження норм харчування в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», за 2018-2020 роки та січень-червень 2021 року по дошкільним навчальним закладам дітям не додано продуктів харчування на загальну суму 656,06 тис. грн та учням загальноосвітніх навчальних закладів м. Прилуки не додано продуктів харчування (овочі та яйця) на загальну суму 704,98 тис. грн». На цей рахунок керівник комбінату «Шкільний» Наталія Бублик дала свої пояснення. Так, за її словами, саме формулювання цього пункту висновку не є коректним. Адже при розрахунках аудиторами враховувалася повна щоденна норма харчування на одну дитину згідно Постанови. На прикладі дитячого садка – це 3 прийоми їжі (сніданок, обід, полуденок). Але в місті давно існує така практика, коли за заявою батьків дитина перебуває в дошкільному закладі не повний день, а відповідно пропускає один-два прийоми їжі.
Так, близько 20-30 дітей харчувалися лише раз на день, ще 120-130 – двічі на день. Найчастіше відмовляються від сніданків та/або полуденків. А це саме ті страви, де зазвичай використовуються яйця та молочні продукти, які, за висновками аудиту, дітям не додали. Відповідно, якщо норми розраховані на триразове харчування, а дитина (за добровільним рішенням батьків) отримувала одно- або дворазове, то вона просто фізично не могла отримати всю денну норму харчів згідно Постанови.
І найголовніше, якщо дитина отримувала лише одноразове харчування, то й оплата проводилася лише за один прийом їжі.
Нагадаємо, що за рішенням міської ради оплата харчування проводилася за такою схемою: 40% – міський бюджет, 60% – батьки (садочки); 70% – міський бюджет, 30% – батьки (школи).

УСІ ГУРТКИ ПОВИННІ БУТИ ПЛАТНИМИ
Мова йде про творчі гуртки при міському Будинку культури. Дійсно, встановивши щомісячну плату на всі гуртки (наразі є й безкоштовні) без виключення, МБК міг би заробляти більше коштів, а, значить, менше або й узагалі не фінансуватися з міського бюджету. Але начальник відділу культури та туризму міської ради Катерина Мовчан зауважує, що мистецькі та культурні заклади покликані надавати можливість проявити себе та доєднатися до прекрасного світу мистецтва всім бажаючим. Та і як можна встановити плату за відвідування гуртків учасниками народних колективів (музичних, вокальних, театральних), які представляють наше місто на різноманітних конкурсах тощо.
Катерина Мовчан наголосила, що вони мають законодавчі документи, які власне й дозволяють, щоб не всі гуртки були платними. Будинок культури не є прибутковою організацією і створений саме для того, аби надавати культурно-дозвільні послуги різному контингенту містян. На сьогодні є платна хореографічна студія «Апломб». Далі, скоріш за все, кількість платних гуртків збільшуватиметься, але всі такими стати просто не зможуть.
Крім того, міська влада висловила чітке заперечення стосовно рекомендації аудиторів закрити філіал міського Будинку культури, краще відомий містянам як Будинок офіцерів, у військовому містечку №12. Посадовці міської ради й тут вважають економію коштів невиправданою. Військове містечко – один із віддалених від центру мікрорайонів нашого міста і його мешканці також мають повне право на забезпечення культурним обслуговуванням. Так, у приміщенні Будинку офіцерів проходять заходи до різних свят, діють творчі гуртки для малечі, а також розміщується комітет самоорганізації населення №6 та бібліотека №4.

1000 ГРИВЕНЬ ЗА ЗАНЯТТЯ НА МУЗИЧНОМУ ІНСТРУМЕНТІ
У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму, мінімальних заробітних плат, комуналки і т.д. щороку переглядаються і суми щомісячних плат за навчання прилуцьких дітлахів у мистецьких школах нашого міста. Не став виключенням і цей навчальний рік. Так, у жовтня 2021 року ціни за різні спеціальності вкотре зросли десь на 10% (від 150 до 180 грн відповідно до вибору відділення). Загалом таке підвищення не стало надто помітним для батьківських гаманців.
У свою чергу державні аудитори у своїх висновках вважають такі суми надто заниженими. І пропонують брати з батьків не мало, не багато, а від 800 до 1200 грн за навчання їхніх дітей у мистецьких школах щомісяця.
Справді, школа мистецтв і музична школа могли б таким чином самостійно заробляти достатньо коштів як для оплати праці педагогів, так і для покращення матеріально-технічної бази закладів і не потребувати дотацій із міського бюджету (знову економія!). Але хто з батьків погодиться на таку суму? Здійснивши таку рекомендацію аудиторів, мистецькі школи просто втратять своїх вихованців.

За матеріалами міської ради

Прочитано 1891 разів
Оцінити матеріал
(0 голосів)
Опубліковано в Міські новини
Web-editor

Веб-редактор та адміністратор сайту.

Website : gradpryluky.info

Останнє від Web-editor

Подібні матеріали